Info@ThinkPinkRocks.com

Study identifies several risk factors linked to low patient-accrual rates in cancer clinical trials

A new study by researchers at the Hutchinson Institute for Cancer Outcomes Research at Fred Hutchinson Cancer Research Center and the University of Washington has found that 20 percent of cancer clinical trials fail to draw enough participants to render verdicts on experimental therapies.

Visit link:
Study identifies several risk factors linked to low patient-accrual rates in cancer clinical trials

Share
  1. I just want to tell you that I am just newbie to weblog and actually liked this web site. Most likely I’m going to bookmark your blog . You certainly have remarkable stories. Kudos for sharing your blog site.

  2. I just added your RSS Feed on my RSS reader, it is so nice to read your blog.;,.*”

  3. very nice post, i certainly really like this site, keep on it

  4. What the specialists usually aren’t thinking in regards to Ataşehir kurye in a manner that it is relevant to you actually.

  5. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Leave a Reply

Solve : *
14 + 10 =