Info@ThinkPinkRocks.com

Silver nanoparticles in dietary supplements, cosmetics and food packaging can cause damage to cells

Endocrine disrupters are not the only worrying chemicals that ordinary consumers are exposed to in everyday life. Also nanoparticles of silver, found in e.g. dietary supplements, cosmetics and food packaging, now worry scientists.

Read the original post:
Silver nanoparticles in dietary supplements, cosmetics and food packaging can cause damage to cells

Share
  1. I simply want to mention I’m all new to blogging and honestly loved your page. Very likely I’m going to bookmark your site . You amazingly have outstanding posts. Bless you for sharing with us your web-site.

  2. most american restaurants serves fatty foods that is why sometimes i avoid them;;

  3. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Leave a Reply

Solve : *
9 + 6 =