Info@ThinkPinkRocks.com

Researchers examine genomic landscapes of humans and mice

Looking across evolutionary time and the genomic landscapes of humans and mice, an international group of researchers has found powerful clues to why certain processes and systems in the mouse – such as the immune system, metabolism and stress response – are so different from those in people. Building on years of mouse and gene regulation studies, they have developed a resource that can help scientists better understand how similarities and differences between mice and humans are written in their genomes.

See more here:
Researchers examine genomic landscapes of humans and mice

Share
  1. I just want to tell you that I am just new to weblog and certainly loved you’re web page. More than likely I’m want to bookmark your website . You definitely come with amazing articles. Thank you for sharing your website.

  2. A lot of writers recommend just writing and composing no matter how bad and if the story is going to develop, you’ll suddenly hit “the zone” and it’ll develop.

  3. I just wanted to comment and say that I really enjoyed reading your blog post here. It was very informative and I also digg the way you write! Keep it up and I’ll be back to read more in the future

  4. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Leave a Reply

Solve : *
29 + 27 =