Info@ThinkPinkRocks.com

ONR-sponsored app reads kids’ facial expressions to screen for autism

There’s an app for everything these days–from weight loss to working out. Now, thanks in part to support from the Office of Naval Research, there’s an app that may screen for autism by reading kids’ facial expressions for emotional cues.

View original post here:
ONR-sponsored app reads kids’ facial expressions to screen for autism

Share
  1. I simply want to say I am newbie to weblog and really liked your website. Very likely I’m going to bookmark your site . You certainly come with good articles and reviews. Cheers for sharing with us your web-site.

  2. The sense of wanting to help, but not knowing how or where, is something a lot of us are going through.

  3. there are dining sets come in wide variety and prices, i often get the lower priced ones,.

  4. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Leave a Reply

Solve : *
4 + 15 =