Info@ThinkPinkRocks.com

Novel wearable device can track activities of dementia patients, help in combat training

It’s like a Fitbit on steroids. Researchers at Missouri University of Science and Technology have developed a multi-modal sensing device that can track the fine-grained activities and behavior of people with dementia — and it could help in Army combat training, too.

Link:
Novel wearable device can track activities of dementia patients, help in combat training

Share
  1. I simply want to say I am just newbie to blogging and site-building and actually savored this web blog. Almost certainly I’m want to bookmark your blog . You amazingly have exceptional articles and reviews. Regards for revealing your web site.

  2. Real wonderful information can be found on site

  3. Things used to be like that, unfortunately different elements made sure they wouldnt stay that way. Congrats on the article

  4. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Leave a Reply

Solve : *
2 + 19 =