Info@ThinkPinkRocks.com

New study outlines risk for in-hospital and out-of-hospital births in Oregon

The out-of-hospital birth setting in Oregon was associated with a higher risk of perinatal death, while the in-hospital birth setting was associated with a higher risk for cesarean delivery and other obstetric interventions (e.g., induction or augmentation of labor), according a study published today in the New England Journal of Medicine by researchers at Oregon Health & Science University.

View post:
New study outlines risk for in-hospital and out-of-hospital births in Oregon

Share
  1. I simply want to mention I’m new to blogging and honestly enjoyed this web site. Probably I’m planning to bookmark your blog . You really come with superb writings. Thanks for revealing your blog.

  2. “Nice Post. It’s really a very good article. I noticed all your important points. Thanks”

  3. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Leave a Reply

Solve : *
27 − 21 =