Info@ThinkPinkRocks.com

Humans’ closest animal relatives have metacognitive abilities closely related to humans

Humans’ closest animal relatives, chimpanzees, have the ability to “think about thinking” – what is called “metacognition,” according to new research by scientists at Georgia State University and the University at Buffalo.

See more here:
Humans’ closest animal relatives have metacognitive abilities closely related to humans

Share
  1. I simply want to say I am just beginner to blogs and absolutely enjoyed this web page. Almost certainly I’m want to bookmark your blog . You really come with beneficial article content. Thanks a lot for sharing your blog site.

  2. Good day, have you ever previously considered to write about Nintendo or PS handheld?

  3. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Leave a Reply

Solve : *
21 + 19 =