Info@ThinkPinkRocks.com

High breast density makes it hard to detect breast cancer on mammogram

Almost 8% of women have extremely high breast density, which can make it harder for health professionals to detect breast cancer on a screening mammogram. These women are also more likely to develop breast cancer in the future.

See more here:
High breast density makes it hard to detect breast cancer on mammogram

Share
  1. I simply want to mention I am newbie to weblog and really enjoyed this web page. Probably I’m planning to bookmark your blog post . You certainly have terrific articles. Thanks a lot for sharing your webpage.

  2. I discovered your site website on the internet and appearance a number of your early posts. Keep the excellent operate. I just additional increase your Feed to my MSN News Reader. Looking for forward to reading much more of your stuff down the line!…

  3. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Leave a Reply

Solve : *
16 + 27 =